עיצוב גינות – גינון אורבני

גינה אורבנית הינה תפיסה חדשנית בעולם עיצוב הגינות הפרטיות.

הרעיון המרכזי שמאחורי גישה זו רואה את הגינה כחלק אינטגראלי ממרחב הבית. לפיכך, תכנון הגינה נעשה תוך שימוש בכלים ארכיטקטוניים לכל דבר הן ברמת העיצוב והן ברמת הפונקציונאליות.

הגינה האורבנית מציבה את האדם, אורח חייו, צרכיו ורצונותיו במרכז חוויית הגינה ולכן מתוכננת ונבנית בהתאמה אישית המייחדת לכל אחד מבני הבית פינה או אלמנט אישי משלו.

הקמת גינה אורבנית למעשה מגדילה את שטח החיים בבית. מוסיפה "חדר חיצוני" ולפעמים אפילו "מספר חדרים", הממוקמים תחת כיפת השמים או תחת פרגולה.

על מנת להפוך את הגינה לחלק אינטגראלי מהבית ולהגיע להרמוניה מלאה בין החלל הפנימי לחיצוני, חייב תכנון הגינה להתבצע תוך שיתוף פעולה מלא בין מעצב הגינה לאדריכל הבית העושים יחד שימוש בכמה אלמנטים:

* עיצוב פונקציונאלי תוך ניצול מרבי של שטח הגן.

* ריבוי פינות ישיבה ושטחים מרוצפים כדי ליצור גן עשיר לא רק בצמחייה.

* תכנון הגינה נעשה תוך הבנה ומתן מענה לצרכים של כל בני הבית, קטנים כגדולים, ומתבצע בדומה לתכנון חדרי הבית – רק מחוצה לו: מטבח גינתי(פינת מנגל), סלון בגינה(שולחן וכורסאות גן), אמבט (ג'קוזי), בר ישיבה, אזורי תוכן לילדים (בית עץ) פינת מנוחה (פינת TV חיצונית) וכו'.

הגינון האורבאני עושה שימוש באלמנטים רבים ובסגנונות עצוב מגוונים ולכן הוא מתאים הן לבתים בעיר והן לבתים במרחב הכפרי.

הגינה האורבאנית קלה לתחזוקה, חסכונית, נקייה ומסודרת ויכולה לשלב בשטח קטן מספר אלמנטים רב כמו צמחייה, מים, פסלים, ריצוף, הצללה, ריהוט גן, פינות ישיבה ועוד.