גינה אורבנית – השיטה

גינה אורבנית חכמה היא תפיסה חדשנית בעיצוב גינות פרטיות, אשר מתבססת על רעיון מרכזי: ראיית הגינה כחלק בלתי נפרד ממרחב הבית והמגורים. בהתאם לכך, תכנון הגינה נעשה תוך שימוש בכלים אדריכליים, הן בתהליך העיצוב והן בתהליך הביצוע.

האדם, אורח חייו המסוים, צרכיו ורצונותיו, ניצבים בלב עיקרון התכנון של הגינה האורבנית, ועל כן הגינה מתוכננת בהתאמה אישית. באופן זה, הגינה מתאימה לכל אחד מבני הבית, ומכילה בתוכה אלמנטים פרטיים.

כאשר מקימים גינה אורבנית, מגדילים את שטח החיים בבית. הגינה מהווה חדר פתוח וחיצוני, וכאשר ניתן לתכנן בה מספר מרחבים, הרי שמדובר גם במספר חדרים. אלו ממוקמים, כמובן, תחת פרגולה או תחת כיפת השמים, ונהנים מדי ערב מחופה של כוכבים.

גינון אורבני מתאים לבתים עירוניים וכפריים כאחד, ומאפשר שימוש במגוון סגנונות עיצוב ובאלמנטים משלימים גם בשטח קטן. ניתן לשלב צמחייה תואמת סביבה, מים, פיסול חוץ, ריצוף, הצללה וריהוט גן, תוך שמירה על עקרונות של תחזוקה קלה וחסכונית, המאפשרת שמירה פשוטה על ניקיון וסדר במרחב הפתוח.

תכנון מפורט הוא הדרך להפוך את הגינה לחלק בלתי נפרד ממרחב החיים בבית, ולהגיע לאיזון מלא בין החלל הפנימי לחיצוני. תכנון הגינה מתבצע בעבודה משותפת ומקבילה עם אדריכל הבית או המעצב, תוך התייחסות למספר מרכיבים:

  • עיצוב שימושי – תכנון המנצל באופן מרבי את שטח הגן.
  • מרחבי מחייה – יצירת גן עשיר בצמחייה, בפינות ישיבה ובשטחים מרוצפים.
  • מענה לצרכים – בני הבית הגדולים והקטנים, על צרכיהם הפרטיים, מהווים חלק בלתי נפרד מהתכנון. לדוגמא, ניתן לתכנן על פי דרישה מטבח חוץ עם פינת גריל, פינת אוכל פתוחה עם שולחן וכיסאות גן, מתחם רחצה עם ג'קוזי, אזור אירוח עם בר ישיבה, מרחב תוכן לילדים עם בית עץ, ואפילו פינת טלוויזיה חיצונית ומוגנת מגשם.